آیا سوالی دارید؟

_

لطفا سوالات زیر را بخوانید و اگر پاسختان را پیدا نکردید، سوالات خود را مطرح نمایید، ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

سوالات متداول

چه کسانی می توانند در ایران شرکت ثبت نمایند؟

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از ایرانی و خارجی می توانند در ایران شرکت ثبت نمایند.

 • دارا بودن سوء پیشینه اشخاص مانعی جهت ثبت شرکت نیست فقط نمی توانند جزء هیئت مدیره، مدیرعامل و یا بازرسین شرکت باشند.
 • اشخاص خارجی می توانند بدون شریک ایرانی به صورت مالکیت ۱۰۰% در ایران شرکت ثبت نمایند (مدارک لازم: پاسپورت شرکاء و ترجمه رسمی مدارک)
 • چند شرکت باهم می توانند بدون وجود اشخاص حقیقی شرکت مستقلی ثبت نمایند (Joint Venture) (مدارک لازم: گواهی ثبت شرکت + کپی مدارک هویتی نمایندگان آنها)
آیا یک نفر می تواند به تنهایی شرکت ثبت نماید؟

شرکت های مسئولیت محدود می بایست حداقل از ۲ نفر، سهامی خاص از ۳ نفر، سهامی عام از ۵ نفر و شرکتهای تعاونی از ۷ نفر تشکیل شوند.

نکته ۱ : در شرکتهای تعاونی سهام به صورت مساوی بین سهامداران تقسیم می گردد.

نکته ۲ : شرکتهای مسئولیت محدود می تواند فقط توسط یک مدیرعامل اداره گردد و هیئت مدیره نداشته باشد و شرکت سهامی خاص می تواند توسط دو نفر عضو هیئت مدیره اداره شود و می بایست دو نفر بازرس داشته باشد که با هیئت مدیره هم فامیل نباشند.

برای ثبت شرکت چه مدارک و اطلاعاتی لازم است؟
 • کپی مدارک هویتی شامل شناسنامه و کارت ملی، گواهی عدم سوء پیشینه مدیرعامل و اعضاء هیئت مدیره، کپی شناسنامه و کارت ملی و گواهی عدم سوء پیشینه بازرس اصلی و علی البدل (در شرکتهای سهامی خاص(
 • نام شرکت
 • موضوع شرکت
 • آدرس شرکت
 • میزان سرمایه شرکت
 • تعیین سهامداران و میزان سهام آنها
 • تعیین مدیران شرکت و سمت آنها (مدیرعامل، رئیس هیئت مدیره، نائب رئیس هیئت مدیره)
 • حق امضای شرکت
 • تعیین بازرسین شرکت (برای شرکتهای سهامی خاص)

نکته : بازرسین نباید هم فامیل اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل باشند.

تفاوت بین شرکت سهامی خاص با شرکت مسئولیت محدود چیست؟

۱- در شرکت با مسئولیت محدود تعداد شرکاء حداقل ۲ نفر و در شرکت سهامی خاص تعداد سهامداران حداقل ۳ نفر می باشد.

۲ـ درشرکت سهامی خاص حداقل ۳۵% سرمایه باید نقدا دریکی از شعب بانکها تودیع و گواهی مربوطه ارائه و ۶۵% درتعهد سهامداران باشد. در شرکت با مسئولیت محدود باید کل سرمایه تحویل مدیرعامل شرکت شده و مدیرعامل اقراربه دریافت نماید و ارائه گواهی بانکی دال بر انجام این امر ضرورت ندارد.

۳ـ انتخاب بازرس اصلی و علی البدل درشرکت سهامی خاص اجباری ولی در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.

۴ـ مدت مدیریت در شرکت سهامی خاص حداکثر دو سال می باشد که قابل تمدید است و در شرکت با مسئولیت محدود، مدیران شرکت برای مدت نامحدود انتخاب می شوند و همچنین مخیر خواهند بود که مدتی برای مدیران در اساسنامه شرکت مقرر دارند.

۵ـ انتخاب روزنامه کثیر الانتشار درشرکت سهامی خاص برای درج آگهی های دعوت شرکت در شرکت سهامی خاص الزامی و در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.

۶ـ شرایط احراز حد نصاب در مجامع عمومی درشرکت سهامی خاص آسان تر و در شرکت مسئولیت محدود با توجه به نوع شرکت مشکل تر می باشد.

۷ـ سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی شود و شرکاء فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت، مسئول قروض و تعهدات می باشند.

۸ـ مدیران در شرکت سهامی خاص الزاما بایستی سهامدار بوده یا تعداد سهام وثیقه مقرر در اساسنامه را تهیه وبه صندوق شرکت بسپارند. مدیران در شرکت با مسئولیت محدود بصورت موظف یا غیر موظف که از بین شرکاء یا از خارج انتخاب می شوند انجام وظیفه خواهند نمود.

۹ـ تقسیم سود در شرکت سهامی خاص به نسبت تعداد سهام و در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه شرکاء تقسیم خواهد شد و در شرکت با مسئولیت محدود می توانند در اساسنامه ترتیب دیگری برای تقسیم سود مقرر دارند.

۱۰ـ حق رای در شرکت سهامی خاص به تعداد سهام و در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه خواهد بود.

۱۱ـ تقویم سهم الشرکه غیر نقدی در شرکت با مسئولیت محدود توسط شرکاء صورت می گیرد. شرکاء دراین خصوص دارای مسئولیت می باشند. تقویم آورده غیر نقدی در شرکت سهامی خاص با کارشناسان رسمی دادگستری خواهد بود.

پس از ثبت شرکت آیا کار دیگری نیز باید انجام داد؟

پس از ثبت شرکت و موسسه، شرکت ها می بایست ظرف مدت یک هفته، دفاتر تجاری خود را پلمپ نمایند و بلافاصله نسبت به تعیین حوزه مالیاتی و اخذ کد اقتصادی اقدام نمایند وگرنه مشمول جرائم قانونی خواهند شد و همچنین باید ظرف ۲ ماه از تاریخ ثبت نسبت به پرداخت ۲ در هزار سرمایه شرکت به حوزه مالیاتی خود اقدام نمایند در غیر اینصورت دو برابر، جریمه خواهند شد.

سوالات عمومی

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند چیست؟

جهت ثبت برند شخصی (حقیقی): 1- کپی شناسنامه و کارت ملی شخص 2- جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری یا کارت بازرگانی به نام شخص

جهت ثبت برند شرکتی (حقوقی): 1- کپی شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل 2- روزنامه تاسیس و آخرین تغیرات شرکت 3- جواز تاسیس یا پروانه بهره برداری یا کارت بازرگانی که به نام شرکت باشد.

آیا نام تجاری فقط باید فارسی باشد؟

خیر، شما می توانید با داشتن مجوز مربوط به فعالیت خود، نام تجاری را بصورت فارسی و با داشتن کارت بازرگانی، بصورت لاتین نام خود را ثبت نمایید.

آیا داشتن شرکت جهت ثبت برند الزامی می باشد ؟

خیر ، شما می توانید برند خود را هم بصورت شخصی ( حقیقی ) و یا شرکتی ( حقوقی ) ثبت کنید و در هر دو صورت شما ، شماره ی ثبت مخصوص به خود را دریافت می کنید.

آیا برند شامل مالیات می شود؟

خیر ، برند هیچ گونه مالیاتی ندارد و طبق قانون اداره مالکیت های صنعتی ثبت برند معاف از مالیات می باشد.

آیا می توان همراه با ثبت اسم ، شکل خاصی را نیز ثبت کرد؟

بله. برند تجاری شما در کنار یک شکل یا لوگو یا به تنهایی نیز قابل ثبت می باشد.

از ما بپرسید

   هر سوالی دارید مطرح نمایید
   Send via WhatsApp