یک شرکت یک شخصیت حقوقی است که توسط گروهی از افراد برای مشارکت و اداره یک تجارت ( تجاری یا صنعتی) تشکیل شده است. یک شرکت ممکن است به روشهای مختلفی برای اهداف مالیاتی و مالی بسته به قانون شرکت های حوزه قضایی آن سازمان یافته باشد.

خط شغلی که شرکت در آن قرار دارد به طور کلی تعیین می کند که کدام یک از ساختارهای تجاری مانند مشارکت ، مالکیت یا شرکت را انتخاب کند. این ساختارها همچنین بیانگر ساختار مالکیت شرکت هستند.

یک شرکت اساساً یک شخص مصنوعی است – که به آن شخصیت تجاری نیز گفته می شود – از این جهت که یک موجودیت جدا از افرادی است که فعالیت های آن را مالکیت ، مدیریت و پشتیبانی می کنند.

یک شرکت دارای بسیاری از حقوق و مسئولیت های قانونی یک شخص است مانند توانایی انعقاد قرارداد ، حق شکایت ، وام گرفتن ، پرداخت مالیات و….

از مزایای تاسیس شرکت می توان به تنوع در درآمد ، ارتباط قوی بین تلاش و پاداش ، آزادی خلاقیت و انعطاف پذیری اشاره کرد. از معایب راه اندازی شرکت می توان به افزایش مسئولیت مالی ، افزایش مسئولیت حقوقی  ، مسئولیت در قبال کارمندان و کارکنان اداری. بسیاری از بزرگترین ثروتهای شخصی جهان توسط افرادی جمع شده اند که شرکت خود را تاسیس کرده اند.

بنابر تعریف قانون مدنی ایران، شرکت عبارت است از اجتماع حقوق مالکان متعدد در شیء واحد به نحو اشاعه

بنابر مفهومی که از قانون تجارت استنباط می‌شود، شرکت قراردادی است که بر اساس آن اعضا یا شرکا سود حاصل از سرمایه را تقسیم می‌کنند.

انواع شرکت:

1- شرکت مسئولیت محدود

2- شرکت سهامی خاص

3- شرکت سهامی عام

4-موسسه غیر تجاری

5-شرکت تضامنی

6- شرکت مختلط غیر سهامی

7- شرکت مختلط سهامی

8-شرکت تعاونی

    هر سوالی دارید مطرح نمایید
    Send via WhatsApp